2016 Player Rankings

OHIO PROSPECTS

Updated: February 16, 2014

Point Guard
1. Xavier Simpson – 5’10 Lima Central Catholic
2. Roderick Caldwell – 5’9 Dayton Stivers
3. Keith Griffin – 5’8 Cleveland Shaker Heights
4. DJ Hoskins – 5’10 Dayton Thurgood Marshall
5. Matrevis Cobb – 5’10 Lima Central Catholic
6. Seth Fuller – 5’9 Columbus Dublin Coffman
7. Tyus Ferguson – 5’10 Columbus Groveport Madison
8. Ashon Riggins – 6’1 Hamilton
9. Kyre Allison – 6’0 Portsmouth
10. Brandon Peters – 5’9 Cleveland Central Catholic

Shooting Guard
1. VJ King – 6’7 Akron St. Vincent-St. Mary’s
2. Jarron Cumberland – 6’4 Wilmington
3. Anthony Christian – 6’2 Akron Hoban
4. Yavari Hall – 6’3 Cleveland Warrensville Heights
5. Ibi Watson – 6’4 Athens
6. LePear Toles – 6’4 Canton Timken
7. Frankie Hughes – 6’3 Cleveland Garfield Heights
8. Deven Stover – 6’4 Cleveland St. Ignatius
9. Trey Landers – 6’3 Dayton Huber Heights Wayne
10. Mason Baich – 6’2 Columbus Dublin Jerome

Small Forward
1. Tervell Beck – 6’6 Cleveland Central Catholic
2. Willie Jackson – 6’5 Cleveland Garfield Heights
3. Luke Vargo – 6’6 Columbus Dublin Coffman
4. James Manns – 6’6 Columbus Marion Franklin
5. Terrance Landers – 6’4 Dayton Dunbar
6. Henry Baddley – 6’4 Akron St. Vincent-St. Mary’s
7. Jalen Tate – 6’4 Columbus Pickerington Central
8. Tarik Wright – 6’3 Columbus Walnut Ridge
9. Jamel Howard – 6’4 Cincinnati Purcell Marian
10. Andre Wesson – 6’4 Columbus Westerville South

Power Forward
1. Derek Funderburk – 6’9 Cleveland St. Edward
2. Seth Towns – 6’7 Columbus Northland
3. Derrick Daniels – 6’8 Dayton Thurgood Marshall
4. Matt Moyer – 6’7 Columbus Gahanna Lincoln
5. Kameron Moore – 6’6 Cincinnati Aiken
6. Isaiah Williams – 6’5 Dayton Stivers
7. Malik Harrison – 6’5 Columbus Walnut Ridge

Center
1. Omari Spellman – 6’8 North Royalton
2. Jon Teske – 6’10 Medina
3. Nick Ward – 6’7 Columbus Gahanna Lincoln
4. Evan Clayborne – 6’6 Dayton Dunbar
5. Micah Potter – 6’9 Mentor
6. Darrius Harper – 6’7 Dayton Springfield
7. Mark Kostelac – 6’8 Cleveland NDCL

Honorable Mention: Carlik Jones (Cincinnati Aiken), DJ Tyree (Pickerington Central), Rashad Ali-Shakir (Cincinnati Purcell Marian), Jelani Rogers (Columbus Westerville South), Desmond Crosby (Cleveland Central Catholic), Roy Hatchett (Cleveland Glenville), Justin Layne (Cleveland Benedictine), Houston Tate (Columbus Africentric), Trey Smith (Delphos Jefferson)

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: